KIBS Staff

Leadership Team

Heike Eckhoff
Managing Director KIBS

Maren Clarke
Principal KIBS, Head of Primary

Bradley Davies
Class Teacher Year 2 / Head of Eduactional Technology KIBS

Alvira Bilo
Head of Secondary, Class Teacher Year 5, Ethics Teacher Secondary

Martin Clarke
Head of Physical Education / PE Teacher Years 1-4

Jonas Paul
Head of Educational Technology OKS

Tabea Bednarzik
German Teacher Year 1 + 2 / Deputy Head of Primary (on parental leave)

Jacqueline Tillmanns
Head of KiTa

Vanessa Ziersch
Deputy Head of KiTa

Office Team:

Gerlind Kauffmann
School Office

Jodi Gruendler
School and KiTa Office

Hava Hoxha
Trainee Office

Daniel Teicke
Facility Management and Cover Supervisor Primary

Primary:

Rosie McDonald
Class Teacher Year 1

Laura Pickles
Class Teacher Year 1

Elizabeth Piecuch
Class Teacher Year 1

Jannik Bade
German Teacher Year 1

Nickolas Pearson
Class Teacher Year 2

Cassandra Polden
Class Teacher Year 2

Ulrike Neumann
German Teacher Year 2

Christine Friedrich
DaF and Ethics Teacher

Megan Landry
Maths Coordinator

Kieran O´Brien
Deputy Head of Primary / Class Teacher Year 3

Sophie Martin
Class Teacher Year 3

Roman Kandel
German Teacher Year 3

Lindy Holland
Class Teacher Year 4 / Curriculum Coordination

Jamie Wiles
Class Teacher Year 4

Frances Curtin
Class Teacher Year 4

Lisa-Marlen Albers
German Teacher Year 4

Laura Bingemer
Support Teacher

Kaylin Mahoney
Arts Teacher Years 1-4

Stephanie Broll
Music Teacher Years 1-4

Andrea Ostapski
Immersion Teacher Years 2-11, Spanish Teacher Year 11 (Beginners)

Secondary:

Andrew Pegler
Class Teacher Year 5, History and Geography Teacher Years 5-10

Caterina Cejp
Media Teacher Years 8-11

Stephanie Davies
Class Teacher 6, English Teacher Years 5-8

Jacinta Sillince
Class Teacher 6, Biology Teacher Years 5-10

Mario Torregrosa Tejelo
Class Teacher Years 7+8, Spanish Teacher Year 10, Media Teacher Years 5-7

Melanie Krems
Class Teacher Years 10+11, Maths Teacher Years 7-11

Derya Dereköy
German Teacher Years 5-8

Francisco Gonzalez Perez
Spanish Teacher Years 5-9 an 11

Dr. Anne Schwedt
Maths Teacher Years 5+6, Biology Teacher Year 11

Dr. Karsten Böttcher
NTW and Typewriting Years 5-6, Chemistry and Physics Teacher Years 8-11

Dr. Shaun Crowdus
Music Teacher Years 5-10, English Teacher Years 9-11

Annika May-Fairbairn
German Teacher Years 9-11, Secondary Coordinator

Kea Hamborg-Pätzold
Politics Teacher Years 8-11, History Teacher Year 11

Silke Rose
French Teacher Years 7+8, DaF Secondary

Xiang Zhang
Chinese Teacher Years 7-10

Brodie Gerrans
P.E. Teacher Years 5-11

Neil Fairbairn
Ethics Teacher Years 5-11, Afternoon Care Primary

Melina Oppermann
Teaching Assistant

Kindergarten:

Caroline Friedrich
Teacher Happy Hippos (on parental leave)

Annika Hartwich
Teacher Happy Hippos

Carina Ihmels
Teacher Happy Hippos

Elizabeth McPhearson
Teacher Busy Bees

Elizabeth Glatzel
Teacher Busy Bees

Sebastian Gatzen
Teacher Jumper

Michael Brandt
Teacher Freaky Frogs

Karoleen Degli Exposti
Teacher Freaky Frogs

Nina Dörfel
Teacher Tiny Tigers

Laureen Ziebolz
Teacher Assistant Tiny Tigers

Laura Mackie
Teacher Tiny Tigers

Anna Bracco
Teacher Bouncing Bears

Norbert Bomberg
Teacher Bouncing Bears

Anne Sudau
Teacher Bouncing Bears

Anna-Lena Marwell
Teacher Assistant Little Lions

Nina Wolf
Teacher Assistant Little Lions (on parental leave)

Shirley Smith
Teacher Little Lions